• Kategorie
  • Szukaj
  • Żarówki

Żarówki są niezbędnym elementem każdego oświetlenia. Można je podzielić na kilka typów, w zależności od rodzaju: gwintu, mocy, kształtu, koloru oświetlenia i energooszczędności. Klasyczne modele żarówek wyglądają bardzo podobnie do ich pierwowzorów wynalezionych przez Thomasa Edisona. Obecnie tego typu produkty są powoli wycofywane z powszechnego użytku, a zastępują je żarówki energooszczędne. Żarówki tradycyjne działają dzięki żarnikowi wolframowemu, umieszczonemu w szklanej bańce z próżnią. Emitują przyjemne, ciepłe światło.

Żarówki w sklepie LuxxMarket

Ze względu na duże zużycie energii żarówki tradycyjne zostają stopniowo wycofywane z obrotu na terenie całej Unii Europejskiej. Wciąż produkuje się jednak te modele żarówek, lecz na każdym opakowaniu widnieje napis informujący o tym, iż są one przeznaczone do wykorzystywania przemysłowego.

Zminiaturyzowane wersje tradycyjnych żarówek towarzyszą wielu osobom na co dzień. Można je znaleźć w piekarnikach, lodówkach, okapach lub maszynach do szycia. Ich wydłużona obudowa umożliwia łatwy montaż w miejscach trudno dostępnych, zwłaszcza w urządzeniach AGD.

Żarówki tradycyjne w nowej odsłonie

W naszym sklepie oferujemy oświetlenie i żarówki do lamp w różnych odsłonach. Obok tych najnowocześniejszych i najbardziej ekonomicznych źródeł światła na uwagę zasługują żarówki, które wyglądają jak klasyczne, ale producenci zastosowali w nich innowacyjne technologie. Wiele osób wciąż poszukuje klasycznych wzorów emitujących tradycyjny kolor światła, ale w wersjach energooszczędnych. W związku z tym oferujemy też lampy ledowe oraz świetlówki o zmniejszonej temperaturze barwowej, zbliżonej do uzyskiwanej przez tradycyjne żarówki 2700 K. Przy takim świetle lepiej się odpoczywa, bowiem stwarza ono idealne warunki do relaksu.

Miłośnikom klasyki proponujemy żarówki retro. Wyglądem przypominają one tradycyjne modele, ale żarnik został wykonany w technologii LED. To dekoracyjna żarówka do lamp, pasująca idealnie do stylu vintage oraz loftowego.

Modne i praktyczne żarówki do lamp

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych źródeł światła można skutecznie obniżyć rachunki za prąd i jednocześnie zadbać o środowisko. Oferta naszego sklepu jest bardzo rozbudowana. Umożliwiamy wybór między mocami żarówek do lamp wiszących, ich kształtami, zastosowanymi rozwiązaniami technologicznymi, stopniem energooszczędności żarówek oraz cenami. Wiele żarówek, dzięki swojej uniwersalności, może pasować prawie do wszystkich opraw.

Jednymi z najbardziej energooszczędnych żarówek są świetlówki kompaktowe. Pozwalają one ograniczyć zużycie energii aż do 80% w stosunku do żarówek tradycyjnych. Inną propozycją są żarówki halogenowe, którymi można zastąpić klasyczne świetlówki. Halogeny działają dłużej i generują oszczędności w wysokości około 30%.

Rozmaite źródła światła dostępne w naszej ofercie to gwarancja efektywnego i oszczędnego oświetlenia pomieszczeń. Żarówki LED są najbardziej popularne, z powodzeniem wypierają klasyczne źródła światła. Zarówno diodowe żarówki, jak i taśmy LED emitują przyjemne światło i stanowią gwarancję niższego zużycia energii. Mogą być wykorzystywane jako światło główne, dodatkowe lub dekoracyjne. Żarówki LED są produkowane według najnowszych technologii, charakteryzujących się wysoką wydajnością produktu oraz mniejszym zużyciem energii.

Wydajna żarówka - gwint i jego rodzaje

Gwinty w żarówkach różnią się średnicą oraz rozstawem bolców. W Europie najpopularniejsze są żarówki z tradycyjnym gwintem wkręcanym, oznaczone symbolem E (od nazwiska wynalazcy) oraz z prostym gwintem wciskanym G. Takie rodzaje gwintów żarówek stosuje się powszechnie w lampach sufitowych, wiszących, stojących, biurkowych, kinkietach oraz w innych modelach.

W nazewnictwie gwintów żarówek, obok litery dodawana jest cyfra, która określa średnicę gwintu i jego rozstaw. Najpopularniejsze rodzaje gwintów to:

  • E27 – najchętniej wybierane żarówki do użycia w domu, przystosowane do pracy w instalacjach o napięciu 230 V,
  • E14 – mniejszy, bardzo popularny gwint żarówek stosowanych w domu, do lamp biurkowych, kinkietów itp.,
  • GU10 – żarówki wciskane, stosowane głównie w oprawach sufitowych i punktowych,
  • MR16 – żarówki wykorzystywane do oświetlenia głównego i dekoracyjnego w podwieszanych sufitach, przy dekoracji mebli oraz gablot sklepowych, przystosowane do prac 12V i 230 V,
  • G9 – żarówki do oświetlenia dekoracyjnego, z charakterystycznymi nóżkami,
  • G6,35 – żarówki montowane na wcisk, z pogrubionymi nóżkami trzonka, stosowane w lampkach i oświetleniu dekoracyjnym,
  • G4 – żarówki wykorzystywane do oświetlenia dekoracyjnego, przystosowane do instalacji 12 V.

Wszystkie powyższe gwinty żarówek stosowane są w wersjach LED, a niektóre z nich w tradycyjnych żarówkach.

Żarówki - powiązane kategorie