• Kategorie
  • Szukaj
  • Łazienka

Dobre oświetlenie podkreśla wystrój wnętrza oraz stwarza klimat do odpoczynku w kąpieli. Właściwe rozplanowanie lamp łazienkowych sprawi, że łazienka będzie bardziej funkcjonalna, a co za tym idzie — będzie się z niej wygodniej korzystało. Rozkład lamp łazienkowych powinien zależeć od rozplanowania stref w pomieszczeniu oraz doboru konkretnego rodzaju oświetlenia. W naszej ofercie dostępnych jest wiele modeli lamp, które można dopasować do każdej aranżacji wnętrza. Nasz asortyment obejmuje zarówno główne źródła światła, jak i lampy łazienkowe mniejsze, umieszczane w innych strefach łazienki.

Główne źródło światła w łazience

Główne źródło światła w łazience zapewnia lampa górna w postaci wiszącej lub plafonu. To modne rozwiązanie, które cieszy się największą popularnością. Lampy łazienkowe sufitowe, poza ekonomicznym działaniem i długotrwałą użytecznością, cechują się także walorami wizualnymi. Ogromny wybór oświetlenia łazienkowego sufitowego sprawia, że każdy znajdzie odpowiedni model dla siebie.

Plafony dostępne są najczęściej w prostej i płaskiej formie. Są one połączeniem szkła z metalem, tworzywem sztucznym lub z drewnem. Niektóre plafony po zamontowaniu przylegają płasko do płaszczyzny sufitu. Inne mają bardziej masywne ramy, które są jednocześnie ozdobą łazienki. W naszym sklepie można zamówić zarówno plafony minimalistyczne, jak i bardziej dekoracyjne.

W nowoczesnych łazienkach stawia się aktualnie na lampy wiszące w postaci listew. Alternatywą jest również zamontowanie specjalnej szyny, do której dokłada się określoną przez siebie liczbę reflektorków. Dzięki takiemu rozwiązaniu można oświetlić każde miejsce w łazience. Lampy sufitowe LED do łazienki dają dużo światła w wybranej indywidualnie barwie oraz są energooszczędne.

W dużych pokojach kąpielowych jako główne źródło światła można zamontować ciekawy i designerski żyrandol. Będzie on idealnie pasował od aranżacji urządzonych w stylu glamour, rustykalnym, klasycznym lub nawet nowoczesnym. Bogato zdobione i duże oprawy złożone z wielu punktów świetlnych dobrze oświetlą łazienkę oraz dodadzą jej stylu.

Dodatkowe źródła światła w łazience

Oprócz głównej lampy łazienkowej warto również rozmieścić kilka dodatkowych, pomocniczych źródeł światła. Światło z jednej lampy łazienkowej sufitowej nie jest w stanie dotrzeć do każdej strefy pomieszczenia, dlatego tak istotne jest oświetlenie punktowe. Im większa jest powierzchnia do zagospodarowania, tym więcej powinno być w niej źródeł światła.

Szczególną uwagę warto zwrócić na miejsce przy umywalce i lustrze. To tam wykonuje się codzienne zabiegi pielęgnacyjne, a także nakłada makijaż lub goli brodę. Z tego względu należy dobrze oświetlić ten obszar. Oświetlenie lustra powinno występować po obu stronach, na wysokości oczu. W naszym sklepie polecamy nowoczesne ledowe lub halogenowe lampy łazienkowe. Oświetlenie łazienkowe LED, zamontowane przy lustrze, nie emituje ciepła i nie razi w oczy, co ułatwia wykonanie precyzyjnej pielęgnacji lub makijażu. Z kolei halogeny emitują światło najbardziej zbliżone do naturalnego i nie zmieniają barwy skóry. Dobrym pomysłem jest połączenie oświetlenia LED i halogenowego. Pozwoli to na uzyskanie najlepszej barwy światła w łazience przy jednoczesnej oszczędności energii.

Klasycznym rozwiązaniem jest umieszczenie kinkietów po obu stronach lustra. Oświetlą one dobrze twarz oraz jednocześnie będą ozdobą łazienki. Montaż kilku opraw podkreśli styl pomieszczenia i dokładnie oświetli daną strefę. Aby łazienka była bardziej klimatyczna i swoim światłem dawała możliwość odprężenia podczas kąpieli, można również wybrać lampki LED w wąskich oprawach, umieszczanych między kafelkami. Natomiast taśmami LED można wyeksponować wnęki lub podłogę.

Bezpieczne oświetlenie łazienki

Oświetlenie łazienkowe musi spełniać pewne normy bezpieczeństwa. Łazienka to pomieszczenie, w którym panuje wilgoć, para i wysokie temperatury. Do pomieszczeń narażonych na kontakt z dużą ilością wody należy dobrać lampy łazienkowe z odpowiednim współczynnikiem odporności IP. W strefie od 0 do 2,5 metra nad wanną lub brodzikiem obowiązuje IP 44 oraz napięcie 12 V. Wewnątrz brodzika i wanny, gdzie jest duże prawdopodobieństwo zachlapania oświetlenia wodą, wymagane są lampy o standardzie IP67. Natomiast łazienkowe lampy sufitowe powinny mieć wodoszczelność na poziomie IP44. Norma ta wskazuje, że oświetlenie łazienkowe odporne jest na ochlapanie wodą. Sprawdzi się więc w strefach łazienki, które nie mają bezpośredniego kontaktu z wodą.

Oświetlenie łazienkowe to nie tylko funkcjonalność, ale także estetyka. Modele w wielu wzorach i kolorach podkreślą wybrany styl łazienki. Modele sufitowe, kinkiety, lampy wiszące — to tylko niektóre produkty z naszego sklepu. Tak różnorodny wybór pozwala na idealne dopasowanie wielkości, designu czy przeznaczenia produktu do danego wnętrza. W razie jakichkolwiek wątpliwości służymy pomocą.