Łazienka to pomieszczenie, które zazwyczaj jest odwiedzane jako pierwsze każdego poranka. Wykonuje się w nim różnego rodzaju czynności pielęgnacyjne, make-up, bierze relaksującą kąpiel lub prysznic. Nastrój panujący w łazience, jak i Twój komfort w dużej mierze będzie zależeć od znajdującego się tam oświetlenia. Ważne jest, aby było ono praktyczne i nie raziło w oczy podczas wykonywania powyższych czynności. Większość osób preferuje inne światło podczas np. golenia, a inne w czasie brania odprężającego prysznicu.

Jakie oświetlenie sprawdzi się w łazience?

Podstawą dobrego oświetlenia w łazience są lampy sufitowe. Tu doskonale sprawdzą się plafony, które zapewniają uzyskanie rozproszonego źródła światła. To świetny wybór do małych pomieszczeń, gdyż nie zabierają wolnej przestrzeni. Dużą popularnością cieszą się także kinkiety, przy pomocy których możesz rozświetlić istotne miejsca w łazience. Kinkiety można zawiesić nad lustrem. To właśnie w tym miejscu możesz potrzebować dodatkowego światła. Różnorodność modeli tego typu lamp pozwoli Ci wybrać kinkiety, które staną się atrakcyjną ozdobą tego pomieszczenia. Dodatkowo zastosowane w formie bocznego oświetlenia pozwolą uzyskać efekt relaksującego światła, które sprawdzi się np. podczas kąpieli. Na szczególną uwagę zasługują również oprawy do zabudowy dostępne w wielu formach i rozmaitych kolorach, które stanowią świetny wybór do łazienki. Ten rodzaj oświetlenia pozwoli zaoszczędzić Ci miejsce w łazience, a ponadto spełni oczekiwania dotyczące funkcjonalności.

Odpowiednie oświetlenie w Twojej łazience

Podczas projektowania łazienki istotny jest wybór płytek, mebli, armatury, ale również oświetlenia. Większość osób zwraca uwagę na ich design, kształt, kolorystykę i rozmiar, nie zastanawiając się nad wyborem oświetlenia o odpowiedniej mocy i barwie. Ze względu an to, że łazienka jest zazwyczaj pomieszczeniem zaciemnionym, które pozbawione jest dostępu do światła dziennego, to należy dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić w nim odpowiednie oświetlenie.

Jeżeli chcesz uzyskać w swojej łazience odprężający i przyjemny klimat to postaw na żarówki o barwie ciepłej. Jest to rodzaj światła, które sprzyja odpoczynkowi i przygotowuje organizm do tego, że niedługo udasz się do łóżka. Wynika to z naturalnego zegara biologicznego, gdyż barwa ciepła działa na takiej samej zasadzie jak promienie zachodzącego słońca.

Barwa ciepła, czy zimna?

Zastosowanie nieodpowiedniego oświetlenia w domu lub w pracy może przyczynić się do rozregulowania naszego zegara biologicznego, a także może utrudnić wykonywanie codziennych czynności pielęgnacyjnych, dlatego niezwykle ważny jest wybór jego barwy. Wspomniana wcześniej  barwa ciepła może powodować zniekształcenie kolorów, dlatego nie sprawdzi się podczas wykonywania makijażu. Dodatkowo ma ono słabszy kontrast, co skutkuje utrudnieniem w wykonywaniu czynności higienicznych.

Światło zimne natomiast powoduje pobudzenie naszego organizmu do działania. Ta barwa występuje w ciągu dnia, dlatego sprzyja ona koncentracji. Oświetlenie o zimnej barwie ma mocny kontrast, dlatego doskonale sprawdzi się podczas wykonywania make-upu. Świetnym rozwiązaniem będzie zastosowanie oświetlenia dodatkowego z zimnym światłem w okolicy lustra.

Dostosuj oświetlenie w łazience do swoich potrzeb

Podsumowując, światło ciepłe zapewni Ci przytulną atmosferę sprzyjającą odprężeniu, natomiast zimne będzie przydatne podczas wykonywania codziennych czynności higienicznych. W związku z tym, jeżeli chcesz, aby to pomieszczenie było praktyczne, to zastosuj w nim chociaż jedną lampkę boczną z barwą ciepłą, którą możesz włączyć podczas brania odprężającej kąpieli. Natomiast w pobliżu lustra doskonale sprawdzą się lampy o zimnej barwie. Dzięki nim pomieszczenie wydaje się bardziej sterylne. Ten typ oświetlenia pozwoli Ci także dostrzec wszystkie szczegóły. Za barwę ciepłą uznaje się światło, którego temperatura barwowa wynosi ok. 2500 K, natomiast za zimne o mocy do 7000K.